Banka

Banka Promosyonu Caiz Mi?

Banka promosyonu almak sistemsel olarak prosedürün işleyişi göz önünde bulundurulduğunda birebir faizli sistemler ile aynı kategoride değerlendirilmemektedir. Günümüzde pek çok banka kendi sistemleri aracılığı ile emekli olan vatandaşlarına en az 3, en fazla 5 yıl olacak şekilde kendi bankalarından emeklilik maaşını almaları karşılığında bir promosyon bedeli sunmaktadır.

Banka promosyonu alma konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Ortak görüş ise genel işleyişin faizli işlemlere benzemediği ancak belirli bir miktar şüphe durumunun bulunduğu, bundan kaynaklı olarak elden geldiğince uzak durulmasının daha iyi olacağı söylenmektedir. Yazının devamında böyle bir durumla karşı karşıya kalan kişilere alternatif olarak değerlendirilebilecekleri farklı bir uygulamada sunulmaktadır.

Diyanet Banka Promosyonu Almak Caiz mi?

Diyanetin banka teşvikine bakış açısı bu konuya karşı dini olarak fetva niteliğinde görülür. Diyanet’in bankaların istisnasız her birinin emekli olanlar için sundukları promosyon ücreti için vermiş olduğu fetva; “harama yakın bir şüphe barındırıyor” olmuştur. Yapılan açıklamanın devamında parayı kişinin kendisi dışında farklı bir alana harcamasının daha doğru olacağını söylemiştir.

Banka Promosyonu için Dini Fetva Nedir?

Banka teşviki helal mi konusu pek çok kişi tarafından merak edilmekle beraber dini yönden Diyanet’in net olarak söylediği ve bu konuya açıklık getirdiği fikir tam olarak şudur:

“Bankaların sunmuş olduğu promosyonlar işleyiş yönüyle bakıldığında faiz denemez ancak bu durum şüpheden uzak olarak da görülmemelidir. Eğer kişinin maddi olarak temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumu bulunuyorsa promosyon parasını kendisine ya da bakmakla yükümlü olduğu kişiye kullanmamaları tavsiye edilmektedir. İhtiyaç duyan fakirlere verilmesinin daha doğru olduğu” söylenmiştir.

İlginizi Çekebilir: En İyi Altın Hesabı Hangi Banka

Banka Promosyonu Hangi Şartlarda Caizdir?

Banka teşviki alımı icazet koşulları ihtiyaç durumuna göre belirlenmektedir. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu bireylerin ihtiyaçlarını karşılayamama, maddi olarak gücünü yetirememe ve temel ihtiyaçlarını alabilmek için bu promosyona ihtiyacı bulunması durumunda kullanılabileceği sonucu çıkarılabilir.

Banka promosyonu konusuna Diyanet’in bakış açısı; ihtiyaç bulunmuyorsa herhangi bir şekilde kişinin kendisine veya bakmakla yükümlü olduğu kişilere bu parayı kullanmamasının daha doğru olacağı söylenmiştir.

Banka Promosyonu Caiz Mi
Banka Promosyonu Caiz Mi

Banka Promosyonu Almak Neden Şüpheli Görülüyor?

Banka teşvik alımına bakış açısışüpheli bir yaklaşımla değerlendirilmektedir. Bankaların promosyonlarına yönelik olarak bu şüpheli bakış açısının arka planında daha farklı bir durum söz konusudur. Genellikle işverenler ve belirli bir iş yeri sahibi olanlar kurumlarında çalıştırdıkları personellerine ücret öderken bankalar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirirler. Burada maaşların bir an dahi olsa sistemde tutularak üzerinde faizli işlem uygulamaktadırlar. Ardından faizin girmiş olduğu kazanç haram olarak değerlendirildiği için paranın dağıtılması noktasında faizde değerlendirilen tüm bu miktarlar personellere ödeme yapılabilmesi için işyeri sahiplerine ya da bankaların emekli olan kişilere promosyon vaatleri ile ödenmektedir. İşte öncesinde sistem içerisinde bilerek ya da bilmeyerek şüpheli bir süreçten geçirildiği için bu duruma hoş bakılmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Açıkdeniz İnternet Bankacılığı Nedir? Özellikleri

Banka Promosyonu Alımlarında Alternatif Olarak Ne Öneriliyor?

Banka teşvik ödemesi alımında öneri olarak farklı bakış açıları getirilmiştir. Bu konuda genel yargı ise şu şekildedir; Bankaların sunmuş olduğu promosyon kapsamında belirlenmiş olan miktarın alınabilmesi de ufak da olsa bir şüphe payı bulunmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında alternatif olarak kişinin hanesi içerisinde bakmakla yükümlü olduğu kişiler kendisi kendisi için ve bu kişiler için kullanmış olduğu temel ihtiyaçlar dışında farklı bir amaçla kullanılması ve mümkünse ihtiyaç sahibi bulunan fakir, yetim ve doyurulmaya muhtaç kişilere yardım da bulunarak değerlendirilmesi uygun görülmüştür.

Hangi Bankalar Ne Kadar Promosyon Veriyor?

Bankaların teşvik ödemesi miktarı her banka için farklılık göstermektedir. Genellikle 3 yıl ile 5 yıllık planlar dahilinde miktar belirlenmekte ve süre dolana kadar o miktar üzerinden promosyon ödemeleri yapılmaktadır.

Banka promosyonu oranları;

  • Ziraat Bankası için 2023 yılına kadar 1.500 TL emeklilik alanlar için 500, 1.500 ile 2.500 arasında emekli maaşı alanlar için 625 TL, 2.500 TL üzerinde emeklilik maaşı alanlara ise 750 TL olarak verilmektedir.
  • Halkbank içinde bu rakamların aynısı geçerlidir.
  • Garanti Bankası 1.500 liraya kadar emekli maaşı bulunan kişilere 800 lira promosyon ödemesi, 1.500 ile 2.500 arasındakileri ise 1000 TL ödeme, 2.500 ve üzerinde emekli maaşı bulunanlara ise 1200 TL promosyon ödemesi yapmaktadır.
  • Bunun yanı sıra TEB ve QNB Finansbank tanıdıklarını yönlendiren kişilere de her yönlendirme başına 125 TL ücret sunmaktadır.
  • Yapı Kredi Bankası 3 yıl boyunca maaşlarını alma garantisi sunanlara 1000 TL ve üzerinde bir promosyon ödemesi yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Finans Yıldızı Özellikleri ve Başvuru

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu