Kredi

Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar?

Kırmızı çizgi kalkma süresi KKB tarafından belirlenen süreye göre 5 yıl olarak sabit tutulmakta, kişiler kırmızı çizgiye girmeleri durumundan sonra 5 yıl süre ile kredi kullanımı yapamamaktadır. Ödeme geçmişinin düzgün olmaması ya da kredinin hiç ödenmemiş olması gibi durumlar kişinin borcunu icra yolu ile ifasına zorlanmış olması ve ardından da bankadan kırmızı çizgi almak durumu ile karşı karşıya kaldığını göstermektedir.

Kırmızı Çizgisi Olan Kişi Kredi Çekebilir Mi?

Kırmızı çizgi kredi çekebilme ihtimali bulunmamaktadır. Eskiden ‘kara liste’ olarak bilinen ve belirli bir süre zarfı içerisinde bankalardan işlem gerçekleştirmeyecek olan kişiler, modern bankacılık terimlerinde kırmızı çizgi yemiş olma tanımı ile karşılaşmaktadır. Bankalar ödemelerin düzgün olmaması halinde bankalardan kredi çekemez ve bu süre 5 sene olarak belirlenmiştir. Dolayısı ile bankalar ile yapmış olduğunuz ticaretler, son derece önemlidir. 5 senenin sonunda kırmızı çizginin kalkması ile yeni bir kredi puanına sahip olarak hayatınıza devam edersiniz.

İlginizi Çekebilir : Gelecek Varlık Borç Sorgulama TC ile Nasıl Yapılır?

Kırmızı Çizgi Almak Ne Demektir?

Bankadan kredi çizgi yemek kişinin banka sicilinin bozulduğuna, kredi puanının dibi gördüğüne işaret eder. Bu bankalar için aynı zamanda ödemelerinizin bu aşamaya gelene kadar düzgün şekilde yapılmadığına ve ticaret konusunda da güvenilir biri olmadığınıza işarettir. Bu sebepten ötürü kırmızı çizgi altında olduğunuzu öğrendiğinizde 5 sene boyunca düzenli şekilde banka ödemesi yapmak son derece elzemdir. Bankadan kırmızı çizgi almak, bankacılık referanslarının en kötü durumudur.

İlginizi Çekebilir : Denizbank Üretici Kart Başvurusu, Şifre Alma ve Yapılandırma

Kırmızı Çizgisi Olana Kredi Veren Banka Var mı?

Kırmızı çizgisi olana kredi kurumsal ve KKB uyarınca ticaret hayatına devam etmekte olan bankalar için imkansıza yakındır. Kredi puanı, günümüzde bankaların vatandaşlara kredi verebilmeleri için en önemli kriterdir. Ödeme geçmişi ile beraber belirlenen kredi puanınız, bankadan almış olduğunuz krediyi ödeyip ödeyemeyeceğiniz konusunda bankaya referans sağlar. Bu sebepten bankadan kırmızı çizgi almak durumu ile karşı karşıya kaldıysanız, bu aşamada yapılması gereken tek şey bu süre zarfının doldurulmasını beklemek olarak karşımıza çıkacaktır. Ya da aile üyelerine rica ederek sizin için kredi kullanmalarını talep edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Hafta Sonu Açık Banka Şubeleri (Cumartesi, Pazar)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu