Genel

Ozon Tedavisi Fiyatları 2023

Ozon tedavisi fiyatları, özellikle son yıllarda ozon tedavisi yaptırmak isteyenler tarafından oldukça merak edilen bir konu haline gelmiştir. Covid-19 salgının ortaya çıkması ile birlikte bağışıklık sistemini güçlendirmek için çare arayan kişiler, ozon tedavisini de alternatif olarak görmüş ve hem tedavinin içeriği ile ilgili hem de ücretlendirilmesi ile ilgili derin araştırmalara girmiştir.

Ozon tedavisi fiyatları ile ilgili bilinmesi gereken en temel nokta, bu tedavinin kişiye özel uygulandığıdır. Bu neden ile kişiye özgü uygulanan her tedavi gibi ozon tedavisi de sabit bir fiyata sahip değildir. Tedavinin uygulanma amacı, kaç seansta biteceği, ana tedavi mi yoksa destekleyici tedavi mi olduğu, tedavinin gerçekleştirileceği kurumun nitelikleri ve tedaviyi gerçekleştirecek olan uzmanın deneyimi gibi başlıklar, tedavinin fiyatının belirlenmesinde aktif rol oynamaktadır.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, özellikle son yıllarda doktorlar tarafından da önerilen bir terapi yöntemidir. Ozon terapisi olarak da adlandırılan bu tedavi yöntemi, oksijenin 3 atomlu () halinden yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Tedavi, hastalıkların iyileştirilmesi amacı ile uygulanan ana tedavileri desteklemek amacı ile uygulanan bir yan tedavi olarak da nitelendirilebilmektedir.

İnsanlar ve oksijenli solunum yapan tüm diğer canlılar için oksijen hayati önem taşımaktadır. Bu neden ile yalnızca gündelik hayatta aldığımız nefes için değil, hastalıkların tedavisinin gerçekleştirilmesi amacı ile de oksijen kullanılmaktadır. Oksijen, hastalıkların ortadan kaldırılması amacı ile iki farklı yöntem içerisinde yer almaktadır. Birinci yöntem, solunumun doğrudan etkilendiği KOAH gibi hastalıklarda kişinin nefes darlığını geçirmek amacı ile uygulanan normoborik oksijendir. İkincisi yöntem ise atmosferde yer alan oksijen seviyesinden çok daha yüksek basınç altında ve %100 oksijenin bulunduğu ortamlarda bulunan hiperbarik oksijendir.

Normal şartlarda havada bulunan oksijen miktarı yaklaşık olarak %21 civarındadır. Hiperbarik oksijenin yani ozon tedavisinin uygulandığı ortamlarda oksijen miktarı yüksek basınç aracılığı ile yüzde yüze çıkarılmaktadır. Bu ortam doğrudan plazmayı etkilediği için plazma içerisinde var olan oksijenin miktarı artar. Plazmada artan oksijen miktarı, çevresinde bulunan dokularda ki oksijen miktarının da artmasını sağlar. Oksijen miktarının artması sayesinde hem damar hastalıklarının iyileştirilmesi hem de diğer birtakım hastalıkların tedavisi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

Ozon Tedavisi Nelere İyi Gelir?

Ozon tedavisinin iyi geldiği birçok hastalık bulunmaktadır. Yatak yarası, romatizma, bağırsak enfeksiyonları, karaciğer inflamasyonları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan bu yöntemin sıklık ile kullanıldığı diğer hastalıklar ve tedavinin etkileri kısaca şu şekilde açıklanabilir:

  1. Kanser

Ozon tedavisi, kanser hastalıklarının tedavisinde destekleyici bir tedavi yöntemi olarak uygulanmaktadır. Bağışıklık kuvvetini güçlendirici etkisi bulunan ozon tedavisi bu özelliği ile vücudun içerisinde kanserli hücrelere karşı savaşan hücrelerin artmasını sağlamaktadır. Ayrıca kanser hastasının aldığı kemoterapi tedavisinden ötürü yaşadığı olumsuz fizyolojik durumların ortadan kaldırılmasında yardımcı olur.

  1. Göz Hastalıkları

Ozon tedavisi, ileri yaştan ya da herhangi bir durumdan ötürü göz sinirlerinin ya da retinanın zarar görmesi durumunda göz hastalıklarının ortadan kaldırılması amacı ile uygulanmaktadır. Göz hastalıkları üzerine uygulanan ozon tedavisinin, hastalığın ortadan kaldırıldığını destekleyen veriler henüz elde edilmiş olmasa da hastalığın ilerleyiş hızını azalttığı bazı çalışmalar bulunmaktadır.

  1. Dolaşım Bozuklukları

Ozon tedavisi en sık dolaşım bozukluklarını tedavi etmek amacı ile kullanılmaktadır. Diyabet hastalığından ötürü ortaya çıkan ayak uyuşması ya da karıncalanması gibi durumların tedavi edilmesi amacı ile kullanılan bu tedavi yönteminin, semptomları yok etme konusunda etkili olduğu bilinmektedir.

  1. Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlar

Ozonun insan sağlığında kullanımından önce suların içerisinde bulunan enfeksiyon durumlarını ortadan kaldırmak amacı ile kullanıldığı bilinmektedir. Bu kullanım amacından çok sonra ise ciltte oluşan enfeksiyonların ortadan kaldırılması amacı ile kullanılmış ve başarılı sonuçlara ulaşmıştır.

Ozon Tedavisi Zararlı Mıdır?

Ozon tedavisinin zararlı etkileri kalıcı değildir. Ozonun solunması durumunda ya da ozon prosedürlerinin uygulanma çeşidine bağlı olarak anlık müdahaleler ile ortadan kaldırılabilecek; boğaz yanması, öksürük, mide bulantısı, baş dönmesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Ozon tedavisinin rektal yol ile uygulanması durumunda gaz çıkarma ve kramp gibi yan etkiler de ortaya çıkabilmektedir. Ancak bu yan etkiler de tıpkı diğerleri gibi çok kısa sürede ortadan kalkacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır 

İlginizi Çekebilir: Garanti Bankası Dekont Alma Nasıl Yapılır (yöntemler)

İlginizi Çekebilir: En İyi Altın Hesabı Hangi Banka

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu