Kredi

Vakıfbank Ekspertiz Ücreti Nedir 2023 Kaç Günde Çıkar?

Vakıfbank ekspertiz, Vakıfbank’ın Sarı Panjur Konut Kredisi kapsamında ev alacak olan kişilere verilen bir hizmettir. 2021 yılında fiyatlarda değişiklik olmuş, ekspertizler tarafından verilen bu hizmet bedeline zam gelmiştir. Ekspertiz bedeli 100.000 TL değerindeki bir ev için 1100 TL olarak belirlenmiştir. Ancak evin fiyatı artıkça ve fiyat belirlemek zorlaştıkça Vakıfbank ekspertiz ücreti artırabilir.

Vakıfbank’ın konut kredisinden faydalanacağınız zaman, banka size doğrudan ev fiyatı belirleyebilmeniz ve belirlenen fiyat üzerinden kredi başvurusunda bulunabilmeniz için görevli bir uzman atar. Bu uzman evi inceler ve evin ekspertiz değerini belirler.

Vakıfbank Sarı Panjur Konut Kredisi

Vakıfbank Sarı Panjur kredisi Vakıfbank’ın bireysek ihtiyaç kredileri arasında yer alan, konut kredisi kampanyasıdır. Bu kampanya vatandaşlara 120 aya varan vade imkanı ile ev sahibi olma avantajı sunar. Yalnızca yeni yapılan evler için geçerli olan bu kampanyada evin bedelinin belirlenebilmesi için ekspertiz raporunun var olması şarttır. Bu krediyi kullanabilmek için aşağıdaki adımların izlenmesi gerekmektedir.

  • Yeni yapılacak binanın satın alımı için karar verilir.
  • Vakıfbank aracılığı ile kredi başvurusu yapılır ve bireysel müşteri temsilcisi ile görüşme sağlanır.
  • Ev incelenmesi için vakaya bir uzman yani ekspertiz atanır.
  • Ekspertiz mevcut evi değerlendirir ve evin değerini belirler.
  • Belirlenmiş değer üzerinden müşteriye faiz ve kredi teklifi yapılır.

İlginizi Çekebilir: Doğum Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar

Vakıfbank Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti İade Edilir mi?

Vakıfbank konut kredisi ekspertiz iadesi özellikle 2020 yılında Yargıtay tarafından alınan kararlarda vatandaşların bankalardan kredi kullanırken bir defaya mahsus olarak ödemiş oldukları ekspertiz ücretinin geri alınabilmesi mümkün kılındı. Kararların bağlayıcı olması sebebiyle pek çok kişi de bu yöntemle özellikle hakem heyetlerine başvurarak konut kredilerinin iadesini istemektedir. Vakıfbank ekspertiz ücreti, hakem heyetlerinin inceleme yapmasından sonra, başvuruyu yapan kişinin lehine sonuçlanması halinde geri alınabilir. Dolayısıyla konut kredisi ekspertiz ücretinin iadesinin mümkün olabileceğini söyleyebiliriz.

Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Ekspertiz ücreti ödeme tarihi kredi tahsis ücreti ile beraber bir seferde çekilebileceği gibi, bankanın krediyi onaylamasından önce, kişinin bankaya havalesi ile de mümkün olabilir. Vakıfbank, müşterisiyle anlaşmasına bağlı olarak genellikle havale ile ekspertiz ücretini tahsil eder. Kişi konut kredisi almak için başvurduğunda, eve ekspertiz gönderilmeden hemen önce havale ile Vakıfbank’a ekspertiz ücretini yatırmak durumundadır. Ekspertiz ücreti yatırılıp ev incelendikten sonra, banka kredi kullandırıp kullandırmayacağına karar vermektedir.

İlginizi Çekebilir: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Veren Bankalar

Vakıfbank Ekspertiz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Konut kredisi ekspertiz raporu sorgulama müşteri tarafından değil, banka aracılığı ile yapılmaktadır. Uzmanın eve yönlendirilmesi, evin incelenmesi ve daha sonra SPK lisanslı olan uzmanın görüşlerini rapor olarak sunması 1-5 iş gününü alabilir. Bankaya iletilen rapor daha sonra müşteri temsilciniz aracılığı ile sizinle paylaşılır.

Burada evin ekspertiz bedelini, kusurlarını ve ev ile ilgili teknik ayrıntıları görürsünüz. Ekspertiz sonucunun yanlış olduğunu düşündüğünüzde, firmaya dava açmak mümkündür, yeniden tespitin yapılması için davanın sonuçlanması gerekir.

Vakıfbank Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Vakıfbank konut kredisi çıkma süresi pek çok etmene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ekspertiz raporunun bankaya ulaşmasından sonra, banka değerlendirme yaparak kredi kullandırma miktarını ve faiz oranlarını belirler. Müşteriyle yapılan görüşme sonrasında mutabık olunursa kişi kredi kullanabilmektedir. Ekspertiz raporu sonrası ortalama 1 hafta içerisinde kişi kredi kullanabilir ve tapu ipotek işlemlerinden sonra evini satın almış konuma geçebilir.

Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları

Vakıfbank konut kredisi faizi vade ve evin ekspertiz değerine göre belirlenmektedir. Vadeler artıkça ödemiş olduğunuz faiz azalmaktadır. Vakıfbank’ın konut kredisi kampanyasında maksimum vade 120 ay yani 10 yıl olarak belirlenmiştir. Kredi kullanımı ekspertiz raporuna göre belirlenir. Vakıfbank ekspertiz ücreti ödenip evin bedeli belirlendikten sonra kişi kredi kullanmaya hazır duruma gelir. Örneğin 100.000 TL değerindeki bir ev için 120 ay vade ile kredi kullanmak isteyen birisi %1.29 faiz oranıyla aylık 1651 TL’lik taksitler halinde ödeme yapabilir. Tek sefere mahsus 1100 TL’lik eksper ücreti ve aynı zamanda yine bir sefer olmak üzere ödenen 502 TL’lik kredi tahsis ücreti de hesabınızdan tahsil edilir. Bankanın internet sitesinde detaylı kredi hesaplama aracı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: EFT Hesaba Geçmedi, Ne Yapmalıyım? (Anında Çözüm)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu