Kredi

Yapı Kredi Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır 2023

Yapı kredi sim blokesi kaldırma bankanın bazı yönergelerin dışına çıkılması durumunda yapılması gereken işlemlerden birisidir. Bloke konularak engellenen işlemler, bloke kaldırılıncaya kadar devam etmektedir. Sim bloke kaldırma işlemi, hem kurumsal banka müşterileri hem de bireysel banka müşterileri için bazı yöntemler kullanılarak bloke kaldırma işlemi yapılabilmektedir. Yapı Kredi sim blokesi banka tarafından gerçekleştirilen bir engelleme olmasından dolayı bankayla iletişime geçilerek yapılması gerekmektedir.

Yapı Kredi Bankası’nda yapılacak her işlem için telefon numarası zorunluluğu bulunmaktadır. Sim kartı bloke edilmiş kişiler ise bankanın güvenlik için sağladığı bazı yönergelere uymadığı için banka tarafından işlem kısıtlamaları yapılmaktadır. Yapı Kredi İnternet ya da Mobil Şube’ye giriş sırasında ve 3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) ile yapılan internet alışverişleri sırasında SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin iletilememesi durumunda sim blokesi kaldırma işlemi yapılmaktadır. Yapı kredi sim blokesini kaldırma işlemlerinin yapılacağı yerler şunlardır:

 • Yapı Kredi İnternet Şubesi’ne giriş yaptığınızda karşınıza çıkan yönlendirmeleri takip ederek,
 • Yapı Kredi Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak,
 • Yapı Kredi ATM’lerinden yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi World Kredi Kart İptali ve Süreci

Yapı Kredi İnternet Bankacılığından Sim Kart Bloke Kaldırma

Yapı Kredi internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi https://www.yapikredi.com.tr/ adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Müşteri numarası ya da T.C. kimlik numarası yazıldıktan sonra önceden belirlenmiş olan şifre ile hesaba giriş yapılır. Girildiği sırada sim kart bloke olmuşsa eğer cep telefonuna bir SMS iletilmektedir. Ardından otomatik olarak sim kart bloke kaldırma işlemine yönlendirilir. İşlem tamamlandıktan sonra cep telefon numarasına akıllı şifre girilerek sisteme giriş yapılır. İnternet şubesi daha önceden belirlenmemişse eğer banka ya da ATM’lere gidilerek şifre belirlenmektedir.

Yapı Kredi ATM’den Sim Kart Bloke Kaldırma

Yapı Kredi ATM aracılığı ile sim kart bloke kaldırma işlemi, Yapı Kredi’nin bütün ATM şubelerinden gerçekleştirilmektedir. ATM’ye gidilerek sim bloke kaldırma işlemi şu adımlar uygulanarak kaldırılmaktadır.

 • ATM’ye kart takılır ve şifre girilerek ana sayfaya erişim sağlanır.
 • Çıkan ekranda “Kullanıcı Başvuru İşlemleri” seçeneği seçilir.
 • Ardından “Kullanıcı İşlemleri” butonuna girilir.
 • Görüntülenen ekranda “SIM Kart Bloke Kaldırma Akıllı SMS Numarası Onay” seçeneğine tıklanır.
 • Son olarak sim kart bloke kaldırma adımları takip edilerek kolaylıkla sim blokesi kaldırılmaktadır.

Yapı Kredi Müşteri Hizmetlerinden Sim Kart Bloke Kaldırma

Yapı Kredi müşteri hizmetleri aracılığı ile sim kart bloke kaldırma işlemi, Yapı Kredi müşteri hizmetleri aranarak gerçekleşmektedir. 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 hatlı numaralar aranarak Yapı Kredi müşteri hizmetlerine bağlanılmaktadır. Arama yapıldıktan sonra müşteri hizmetleri aracılığı ile sözlü olarak sim kart blokesi kaldırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Swift Kodu Nedir?

Sim Kart Blokesi Kaldırılmadan Gerçekleştirilemeyecek İşlemler

Sim kart blokesi kalkmadığı durumda banka tarafından bazı işlemler askıya alınmaktadır. Bu işlemler, banka müşterilerinin güvenliği için yapılmaktadır. Banka tarafından getirilen işlem kısıtları, müşterilerin bazı işlemleri yapmasını engellemektedir. Sim kart blokesi kaldırılmadan gerçekleştirilemeyecek işlemler şunlardır:

 • Sim kart bloke edildiğinde Yapı Kredi internet bankacılığı ve Mobil şube giriş işlemi yapılamamaktadır.
 • Sim kart bloke edilmesi durumunda 3 Boyutlu Güvenlik (3D Secure) ile yapılacak olan internet alışveriş işlemleri yapılamamaktadır.
 • Yapı Kredi sim kartının bloke edilmesi durumunda SMS ile kart şifresi belirleme işlemi yapılamamaktadır.
 • Sim kart blokesi gerçekleştirildiğinde anlaşmalı mağazalardan alışveriş kredi kullanımı ya da başvurusu yapılamamaktadır.

Bu gibi durumların ortadan kalkması için sim kart blokesinin kaldırılması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem kısıtlamaları devam edecektir.

Yapı Kredi Sim Blokesi Neden Olur?

Yapı Kredi Bankası sim kart blokesinin oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Sim kartın bloke edilmesi durumunda banka müşterilerine işlem kısıtlaması uygulanmaktadır. Genellikle sim kart değiştirilmesinden dolayı oluşan sim bloke kaldırma işlemi oldukça kolaydır.

Banka, müşterilerinin telefon numarasını sisteme kaydederken, telefon numarasının hangi operatöre bağlı olduğu bilgisini de edinmektedir. Bunun nedeni ise müşterilerinin güvenliğini sağlamaktır. Güvenliği sağlamak amacıyla, ileriki dönemlerde değiştirilecek hattın ya da operatörün bağlı olduğu hesaba karşı güvenlik önlemleri almaktadır. Hatta konulan blokeden dolayı telefona tek kullanımlık şifre gelmez ve internet bankacılığına giriş yapılamaz. Ancak mobil bankacılık kullanan kişiler, mobil banka üzerinden hesaplarına giriş yaparak sim kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirler.

İlginizi Çekebilir: Banka Kartından İninal Karta Para Aktarma Nasıl Yapılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu