Genel

Ziraat Bankası Dekont Alma

Ziraat bankası dekont alma işlemi kişiler tarafından sıkça yapılan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde kişiler yaptıkları para transferlerini ya da ödemeleri ilgili kurumlara ya da kişilere kanıtlayabilir. Ziraat Bankası dekont alma işlemi yapılacak herhangi bir işlemde kişinin karşısında bulunan kişiye ödeme yaptığının ya da aldığının en büyük kanıtı niteliğindedir. Günümüz teknolojileri sayesinde eskiden olduğu gibi bankada sıra beklemeye gerek kalmadan farklı mobil yöntemler ile dekont almak mümkündür.

Ziraat Bankası dekontu almak isteyen kişilerin işlemi yapabilmek için farklı seçenekleri bulunur. Bu seçenekler şunlardır:

 • Cep telefonu ile Ziraat Bankası dekontu almak
 • ATM aracılığı ile Ziraat Bankası dekontu almak
 • Ziraat Bankası şubesine giderek dekont almak

İlginizi Çekebilir: Ziraat BES İptali ve Ziraat Ayrılma Formu

Ziraat Bankası ATM Aracılığı ile Dekont Alma

ATM cihazı aracılığı ile Ziraat Bankası dekont alma işlemini yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yol şu şekildedir:

 • Kişilerin kendilerine en yakın yerde bulunan Ziraat Bankası ATM’sine giderek kartlarını takarak hesaplarına giriş yapmaları gereklidir.
 • Hesaba giriş yapılmasının ardından kişinin ilgili işlemi bulması için hesap hareketleri sekmesine giriş yapması gereklidir.
 • Hesap hareketleri sekmesinden kişi yaptığı tüm finansal işlemleri görüntüleyebilir.
 • Ardından işlem ile ilgili ayrıntı sekmesine girerek yaptığı işlemin tüm ayrıntılarını görüntüleyebilir.
 • Görüntülenen ayrıntıları dekont haline getirip almak için dekont al seçeneğine basarak yazdırılan dekontu ATM’den almalıdır.

ATM aracılığı ile dekont alma işlemi aynı zamanda işlem yapılırken de yapılabilen bir işlemdir. Para gönderme ya da para çekme gibi finansal işlemler yapıldıktan sonra ATM ekranında belirtilen makbuz ister misiniz sorusuna evet seçeneği ile cevap verilerek kişinin dekont alması sağlanır. ATM cihazından yazdırılan dekont o an yapılan işlemin kanıtı niteliğindedir.

Şubelerin mesai saatleri dışında kapalı olması durumu göz önüne alındığında ATM aracılığı ile dekont alma işlemi her gün 24 saat boyunca yapılabilen karlı bir işlemdir. Bu sayede kişiler istedikleri dekonta istedikleri an ulaşabilirler. Ziraat Bankası dekont alma işlemini ATM üzerinden gerçekleştirecek kişiler kesinlikle yaptıkları işlemin ekrandan çıkan makbuz çıktısını almalı ve iyi şekilde muhafaza etmelidirler.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Kart Numarası Öğrenme 2022

Cep Telefonu ile Ziraat Bankası Dekont Alma

Cep telefonu ile Ziraat Bankası dekontu alma işlemi yapmak isteyen kişilerin yapması gereken işlemler kısaca şöyledir:

 • Kişinin mobil cihazında yüklü durumda olması gereken Ziraat Mobil uygulamasına gereken bilgileri ve mobil uygulama parolasını doğru şekilde girerek giriş yapması gereklidir.
 • Ardından işlem yaptığı banka hesabını seçmelidir.
 • İşlemin yapıldığı hesap seçildikten sonra kişinin işlem hareketleri kısmına giriş yapması gereklidir.
 • İşlem hareketleri kısmına giriş yapılmasının ardından kişinin ekranında belirlenen zaman aralığında yaptığı tüm işlemler görünür.
 • İstenilen işlem bulunur ve işlem detayları kısmına giriş yapılır.
 • İşlem detayları kısmında yapılan işlemin dekontunu indir seçeneği bulunur. Kişi bu seçeneği seçerek vereceği mail adresine işlem dekontunun gönderilmesini sağlar.

Yine aynı şekilde şubelerin mesai saatleri dışında çalışmadığı düşünülür ise, Ziraat Mobil uygulaması aracılığı ile dekont alma işlemi pratik ve hızlı bir çözümdür. Kişi istediği yerde istediği saatte istediği işlemin dekontuna mobil uygulama sayesinde ulaşabilir. Bu sayede de gereken durumlarda hızlıca dekonta ulaşabilir. Mail olarak gönderilen dekont kişinin ilgili cihazına indirilerek istediği kişiye gönderilebilir. Aynı zamanda indirilen dekont belgesi bir yazıcı aracılığı ile çıktı olarak alınabilir ve resmi dekont belgesi görevi görür.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Western Union Para Yatırma ve Çekme 

Ziraat Bankası Şubesinden Dekont Alma

Ziraat bankası şubesi aracılığı ile dekont alma işlemi yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yol şu şekildedir:

 • Kişi mesai saatleri içinde kendisine en yakında bulunan Ziraat Bankası şubesine gitmelidir.
 • Şubeye gidildikten sonra bireysel müşteri temsilcisinden sıra numarası alarak bireysel müşteri temsilcisinin yanına gidilmelidir.
 • Temsilciye dekontu alınmak istenen işlem söylenir ve müşteri temsilcisi bankanın arayüzünden kişinin hesap hareketlerini inceleyerek kişiye istediği dekontu yazdırıp verir.

Aynı zamanda Ziraat Bankası şubesine giderek dekont alma işlemi yapmak isteyen kişiler, 10 seneye kadar varan işlemlerinin dekontlarına ulaşabilirler. Tüm yöntemlere nazaran şubeden dekont alma işlemi çok daha kapsamlıdır ve eski dekontlara ulaşmak için en iyi yöntemdir. Kişinin dekont talep dilekçesi doldurması ile birlikte banka tarafından bu talep onaylanır ve banka arşivinde bulunan Ziraat Bankası dekont belgesi çıkartılarak kişiye teslim edilir.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu