Kredi Kartı

Ziraat Bankası Kart Numarası Öğrenme 2023

Ziraat Bankası kart numarası her kartın sahip olduğu 16 haneli numaraya verilen isimdir. Genellikle ilk 4 rakamı alım tarihlerine göre değişiklik gösteren kart numaranız Visa ve Mastercard grubunda 16 rakam olarak karşımıza çıkarlar. Kartınızın ön yüzünde dörder şekilde ayrılmış olan numara kart numarasıdır. Ziraat Bankası kart numarası öğrenme öncelikle kartınızın ön yüzünü açarak burada yer alan numarayı öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda ön yüzde iki haneli olarak yazılan son geçerlilik tarihi ve arka yüzde de CVV kodu olarak bilinen güvenlik numarası yer almaktadır.

Ziraat Kart Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Kart numarası yazan yer kartın ön yüzündedir. Bazı kartlarda altında isminizin yazdığı, bazı kartlarda şirket adınızın yazdığı bu kart 16 hane dörder bölüm olacak şekilde ayrılmıştır. Kart numaranız, kimseyle paylaşmamanız gereken bilgilerin başında gelmektedir. Kart numarasının kişilerle paylaşılması, kredi kartı dolandırıcılığının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kart numaranız, insanların size para gönderebileceği iban numarası değildir. Bu numara ile yalnızca online alışverişlerde kredi kartınızla ödeme yapabilirsiniz. Dolayısıyla kart numarası hesap ve iban numaraları ile karıştırılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Dekont Alma

Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Kart Numarası Öğrenme

Ziraat Mobil bankacılık kart numarası öğrenmek için bankanın mobil bankacılık uygulamasına giriş izniniz olması gerekmektedir. Kartınızı yeni temin ettiyseniz ve henüz mobil bankacılık yüklemediyseniz önce şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

  • İnternet bankacılığı şifrenizi aktif ettikten sonra Ziraat Mobil indirmeniz gerekir.
  • Ziraat Mobil’e kayıt olup giriş yaptıktan sonra sol sekmeye tıklayabilirsiniz.
  • Sol sekmede yer alan ‘Kartlarım’ bölümünden kredi kartı ya da banka kartına tıklayabilirsiniz.
  • Özellikle öğrenciyseniz ve kartınızda GençBankkart özelliği yüklüyse, hem kredi kartı hem de banka kartı aynı anda yüklü olacağından, kartın ön yüzündeki numaranın banka kartınız, arkasında yer alan 16 haneli rakamın ise kredi kartınız için olduğunu belirtmek gerekir.
  • Mobil bankacılık aracılığı ile kart numarası sorgularken ise hangi kartınızın bilgisine ihtiyacınız olacaksa onu tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Ziraat Bankası kart numarası öğrenme seçeneği sırasında kredi kartı ya da banka kartına tıkladığınızda 16 haneli kart numaranızı hemen en üst sırada görebilirsiniz.
  • Bu numara iban numaranız değildir ve bunu kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ziraat BES İptali ve Ziraat Ayrılma Formu

Ziraat Bankası Çağrı Merkezi Kart Numarası Öğrenme

Ziraat kart no öğrenme müşteri hizmetleri aracılığı ile de öğrenilebilmektedir. Bunun için 444 0 000 numarasını aramalısınız. Müşteri hizmetlerine bağlanırken sizden kart numaranızı talep edebilirler. Bu yüzden sesli yanıt sistemine doğrudan ‘Kart bilgilerimi kaybettim’ diyerek bağlanabilirsiniz. Bu aşamada kart numaranızı talep ettiğinizi müşteri hizmetlerine belirtmeniz gerekir. Hattın diğer ucundaki görevli bu aşamada size birkaç kişisel bilginizi sorarak teyit sağladıktan sonra kart bilgilerinizi sizinle paylaşacaktır.

Ziraat Bankası Kart Numarası Ne İşe Yarar?

Ziraat kart numarası kullanım alanı doğrudan internet alışverişleridir. Banka kartınızın ya da kredi kartınızın internet alışverişlerine açık olmasından sonra aktif olarak alışveriş yapabilirsiniz. Kart numaranız online alışverişlerde kartınızdan para çekilmesi amacıyla kullanılır. Online ödeme sırasında mutlaka güvenli ödeme yöntemi kullanan firmalar aracılığı ile yapacağınız alışverişlerde 16 haneli kart numaranızı, güvenlik kodunu ve geçerlilik kodunu girmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Western Union Para Yatırma ve Çekme

Ziraat İban Numaram Nedir?

Ziraat iban numarası para alışverişlerinde kullandığınız 26 haneli numaranızdır. Bu sebepten kart numarası ile sürekli karıştırılmaktadır. IBAN numaranız aracılığı ile kartınızdan çekim yapılamaz, bu numara yalnızca kişiler arası para alışverişi yapmak içindir. Yine Ziraat Bankası üzerinden ‘Kartlarım’ sekmesine gelerek IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Bu numarayı ve hesap sahibinin ismini bir diğer kişi ile paylaştığınızda alabileceğiniz tek aksiyon kişinin size para göndermesi olacaktır.

Ziraat Bankası Hesap Numarası Sorgulama

Ziraat Bankası hesap no sorgulama doğrudan çağrı merkezi sesli yanıt sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun dışında doğrudan mobil bankacılık üzerinden banka kartına tıkladığınızda burada hem kart numarası, hem IBAN numarası hem de aynı zamanda aynı banka kullananların size doğrudan ulaşabileceği hesap numaranız da burada yer almaktadır. Hesap numarası aynı banka üzerinden kişilere para göndermek amacıyla iban numarasından çok daha hızlı bir şekilde kullanabileceğiniz bir sistemdir. Ziraat Bankası kart numarası da yine aynı ekran üzerinden öğrenilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu