Banka

Ziraat Bankası Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası yatırım hesabı açmak için kişinin birden fazla seçeneği vardır. Ziraat Bankası yatırım hesabı açmak için kişinin hizmetine sunulan seçenekler şunlardır;

 • Şubeye giderek yatırım hesabı açma talebinde bulunmak
 • İnternet Şubesi aracılığı ile yatırım hesabı açma talebinde bulunmak

Yatırım hesabı, yaptığı birikimleri ilgili para piyasalarında değerlendirmek isteyen kişilere Ziraat Bankası tarafından verilen bir hizmettir. Bu tip hesaplar sayesinde kişiler hisse senedi, yatırım fonu vb. gibi sermaye piyasası ürünlerini kolaylık ile alıp satabilir.

Şubeye Giderek Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası şubesine giderek yatırım hesabı açmak isteyen kişiler ilk olarak Ziraat Bankası müşterisi olmak zorundadır. Yani bankada herhangi başka bir hesabı olmayan kişiler bu hizmetten faydalanamazlar. Bu sebepten dolayı öncelikle normal bir vadeli ya da vadesiz Türk Lirası hesabı açılmalıdır. Eğer kişi halihazırda Ziraat Bankası hesabına sahip ise, bireysel müşteri temsilcisine giderek bir yatırım hesabı açmak istediğini belirtmelidir. Bireysel müşteri temsilcisi tarafından yapılacak işlemler sonucu kişinin bir yatırım hesabına sahip olması mümkündür.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Dekont Alma

İnternet Şubesi Aracılığı ile Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası internet şubesi aracılığı ile yatırım hesabı açmak için kişilerin izlemesi gereken yol şu şekildedir:

 • Kişiler ilk olarak Ziraat Bankası İnternet Şubesi sitesine gitmeli ve giriş bilgilerini eksiksiz ve doğru şekilde girerek internet şubesine giriş yapmalıdır.
 • Eğer kişiler henüz internet şubesi kullanmıyor ise, bir internet şubesi üyeliği almalı ve internet şubesini kullanmaya başlamalıdır. İnternet şubesi üyeliği almak oldukça pratik ve kolay bir işlemdir.
 • İnternet şubesine giriş yapan kişiler, menüde yer alan Yatırım sekmesine tıklamalıdır.
 • Yatırım sekmesinde bulunan ZRY Borsa Hesap Açılışı seçeneğine tıklamalıdır.
 • ZRY Borsa Hesap Açılışı sekmesine tıklandıktan sonra kişinin karşısına bir uygunluk anketi çıkar. Bu anket iki bölümden oluşur. Anketin ilk bölümünde kişiye ait kişisel bilgiler sorulur. İkinci bölümde ise kişinin risk bilgilerini eksiksiz şekilde doldurulması istenir.
 • Ziraat Bankası yatırım hesabı açmak isteyen kişilerin bu bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde doldurması şarttır.
 • Risk bölümü oldukça dikkatli bir şekilde doldurulması gereken bir bölümdür. Çünkü bu bölümde verilen bilgiler sayesinde açılan yatırım hesabının hangi ürünlere erişebileceği seçilir. Risk bilgileri bölümünde risk almak istemeyen profil, düşük risk profili, orta risk profili, yüksek risk profili ve çok yüksek risk profili olmak üzere 5 seçenek bulunur.
 • Anketin tamamlanmasının ardından ilk aşamaya geri dönülür ve Yatırım sekmesinin altında bulunan ZRY Borsa Hesap Açılışı seçeneği seçilir. Artık kişinin karşısına bir anket çıkmaz ve yatırım hesabı açılış işlemi tamamlanmış olur.
 • Ardından kişinin kişinin yatırım hesabının bağlı olacağı vadesiz hesap seçilmelidir. Kişinin Ziraat Bankası’nda bulunan tüm hesapları bu ekranda görüntülenebilir ve bu ekranda vadesiz hesap seçiminin tamamlanması gerekir.
 • Ardından kişinin ekranda görüntüleyebileceği hesap detayları ve sözleşmeleri onaylaması gereklidir.
 • Yatırım hesabının bağlı olacağı vadesiz hesap seçildikten sonra hesap detayları sayfasına gidilir. Bu sayfada hesap detayları ve hesap sözleşmeleri okunup onaylanmalıdır.
 • Ziraat Bankası yatırım hesabı açılım işlemi tamamlanmış olur.
Ziraat Bankası Yatırım Hesabı
Ziraat Bankası Yatırım Hesabı

İlginizi Çekebilir: Ziraat BES İptali ve Ziraat Ayrılma Formu

Ziraat Bankası Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankası borsa hesabı açmak için kişinin Ziraat Bankası’nda bir vadesiz hesabı bulunması gereklidir. Yatırım hesabı türlerinden biri olan borsa hesapları kişinin borsada işlem yapabilmesi için kullanabileceği hesaplardır. Borsa hesaplarında da risk profilleri bulunur. Bu risk profilleri şunlardır:

Risk Almak İstemeyen Profil: Mümkün olduğunca riskten kaçınan ve güvenli yatırım araçlarını tercih eden kimseler.

Düşük Risk Profili: Enflasyonun üzerinde gelir getirmesini bekleyen ve yatırımda düşük riskli ürünlere yatırım yapabilen kimseler.

Orta Risk Profili: En çok tercih edilen hesap profili olmak ile birlikte uzun vadede getiri sağlamak amacı ile mantıklı seçeneklere yatırım yapan profil.

Yüksek Risk Profili: Yüksek getiri beklentisi olan ve bu sebepten dolayı yüksek riskli ürünlere yatırım yapan profil.

Çok Yüksek Riskli Profil: Çok yüksek getiri beklentisi olan ve bu sebepten dolayı çok yüksek riskli ürünlere yatırım yapan profil.

İlginizi Çekebilir: Ziraat Bankası Kart Numarası Öğrenme 2022

Ziraat Bankası Borsa Hesabı Nasıl Kapatılır?

Ziraat Bankası borsa hesabı kapatma işlemi yapmak isteyen kişilerin izlemesi gereken yol Ziraat Bankası yatırım hesabı açarken izlenilen yol ve yöntemler ile aynıdır. Kişiler mobil uygulamalardan ya da şubelerden bu hesaplarını kapatabilirler. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey kişinin herhangi bir işleminin devam etmiyor olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu